


| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | -100 V |
| Length | 6.7056 mm |
| Width | 6.223 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Height | 2.3876 mm |
| Packaging | Tube |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | PNP |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Frequency | 3 MHz |
| Number of Elements | 1 |
| Current Rating | -3 A |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 months ago) |
| Max Power Dissipation | 1.56 W |
| Power Dissipation | 1.56 W |
| Max Collector Current | 3 A |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 100 V |
| Transition Frequency | 3 MHz |
| Element Configuration | Single |
| Max Frequency | 3 MHz |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 100 V |
| Gain Bandwidth Product | 3 MHz |
| Collector Base Voltage (VCBO) | 100 V |
| Collector Emitter Saturation Voltage | 1.2 V |
| Emitter Base Voltage (VEBO) | 5 V |
| hFE Min | 25 |
| Schedule B | 8541290080 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 months ago) |
| Max Cutoff Collector Current | 50 µA |
| Transistor Type | PNP |
Stock: 6936
Distributors
pcbx
Unit Price$0.73236
Ext.Price$0.73236
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.73236 | $0.73236 |
| 10 | $0.62983 | $6.29830 |
| 25 | $0.54165 | $13.54125 |
| 50 | $0.46582 | $23.29100 |
| 100 | $0.40061 | $40.06100 |
| 300 | $0.34452 | $103.35600 |
| 500 | $0.29629 | $148.14500 |
| 1000 | $0.25481 | $254.81000 |
| 3000 | $0.21914 | $657.42000 |
| 5000 | $0.18846 | $942.30000 |
| 10000 | $0.16208 | $1620.80000 |
